Skip to Quicklinks
Skip to Quicklinks
Contact Information

Department of Chemistry and Physics
PO Box 1510
Pembroke, NC 28372

Phone: 910.521.6247
Fax:
910.521.6638
Email:
chem_phy@uncp.edu

Location: Oxendine Science Building, Room 3101
Campus Map

 

2006 winners

  Senior Biology First Name Last Name School
1st SB01 Hannah Woriax Purnell Swett High
2nd SB10 Grace Ferrara Fayetteville Academy
3rd SB07 Shannon Cannon West Bladen High
4th SB02 Molly Robinson Union Pines High
         
  Senior Phy. Sci. First Name Last Name School
1st SP07 Patrick McLaurn Fayetteville Academy
2nd SP06 Jonathan Floyd Fayetteville Academy
3rd SP03 Aaron Anderson Northwood Temple
4th SP05 Amber Milczakowski West Bladen High
Hon Men* SP04 Danielle Gallant West Blanden High
         
  Senior Earth Sci First Name Last Name School
1st SE01 Alyssa Bullard Purnell Swett High
2nd SE04 Mary Anderson West Bladen High
3rd SE05 Monique Gainey Fayetteville Academy
4th SE02 Lauren Lansdowne North Moore High
         
  Senior Technology First Name Last Name School
1st ST04 Milan Kantesoria Fayetteville Academy
2nd ST02 Ethan LaMaster East Bladen High
3rd ST03 Jessica Roux Fayetteville Academy
4th        
         
  Team First Name Last Name School
1st TB01 Stephanie Koenig Northwood Temple Academy
    Brian Smith  
2nd TT01 Billy March West Bladen High
    Chris Amato  
3rd TE01 Marc Moore East Bladen High
    Micah Moore  
4th        
         
  Junior Biology First Name Last Name School
1st JB12 Andrew Lomax Clarkton School of Discovery
2nd JB15 Cameron Talbert East Middle School
3rd JB17 Spencer Dawson West Hoke Middle
4th JB10 Helen Wilson Harnett Central Middle
         
  Junior Phy. Sci. First Name Last Name School
1st JP06 Danielle Correll Irwin Intermediate
2nd JP21 Emily Greenhaw Stoney Point Elementary
3rd JP02 Rebecca Klingenschmidt Flora McDonals Academy
4th JP14 Virginia Johnson Harnett Central Middle
Hon Men* JP01 James Britt Flora McDonald School
         
  Junior Earth Sci. First Name Last Name School
1st JE01 Martha Vorder-Bruegge Eastover Central Elementary
2nd JE08 Joseph Pope Clarkton School of Discovery
3rd JE03 Veronica Brodsky St. Patrick's School
4th JE06 Seth Thomas Western Harnett Middle
         
  Junior Technology First Name Last Name School
1st JT05 Garett Lawson Western Harnett Middle
2nd JT02 Chris Dickey St. Patrick's School
3rd JT14 Haley Edwards West Lee Middle
4th JT08 Sterlyn Newkirk Clarkton School of Discovery
         
         
         
  Elementary First Name Last Name School
1 EE23 Eugenie Vorder-Bruegge Bruggewood Academy
2 EE27 Austin Cameron Academy Heights
3 EE32 Payton Harrell Star-Biscoe Elementary
4 EE36 Cameron Hedgepeth Plainview Primary
5 EE42 Stuart Fox Elizabethtown Middle School
6 EE51 Seth Altman Wayne Ave. School
7 EE61 Katylyn Fouse Upchurch Elementary
8 EE62 Brook Solheim Upchurch Elementary
         
  Elem. Honor Mention First Name Last Name School
1 EE04 Chipper Cashwell Stedman Elementary
2 EE05 Zachary Belden Stedman Elementary
3 EE17 Mary Norton Tanglewood Elementary
4 EE33 Mallory Blake Star-Biscoe Elementary
5 EE37 Zane Singletary Bladenboro Primay
6 EE50 Madison Parker Boone Trail Elementary
7 EE56 Patrick Myers E. Melvin Honeycutt Elementary
8 EE66 Mari Sutton Parkton School
         
  Navy Awards First Name Last Name School
Senior SB01 Hannah Woriax Purnell Swett High
Senior SB03 Stephanie Sexton Union Pines High
Senior SB07 Shannon Cannon West Bladen High
Senior SE01 Alyssa Bullard Purnell Swett High
Junior JB22 Wesley Sutton Parkton School
Junior JB23 Terri Brisson Parkton School
Junior JE17 Seth Locklear Union Chapel Elementary
Junior JP12 Bryanna Summers Pondersosa Elementary
    Caroline Fountain  
Junior JP23 Olivia Kemmer Gray's Creek Elementary
         
  McDonald's First Name Last Name School
  JT05 Garett Lawson Western Harnett Middle
         
  Lumbee River Electric First Name Last Name School
  SP06 Jonathan Floyd Fayetteville Academy
  JT05 Garett Lawson Western Harnett Middle
  EE015 Christian Monroe Peterson Elementary
         
  Biotech First Name Last Name School
  JB25 Alan Abbott Irwin Int. School
      2110 D Sunchon Rd Fort Bragg, NC  28307
         
  OVERALL WINNER First Name Last Name School
  SB01 Hannah Woriax Purnell Swett
         
*Honorable Mentions were given out for these two categories since we had two prizes left over from last year.  Prizes were from a science equipment vendor (starscope and sound meter)

 

Updated: Thursday, November 11, 2010

Return to Science Fair

Related Links
  • Coming soon!
 
Loading

© The University of North Carolina at Pembroke
PO Box 1510 Pembroke, NC 28372-1510 • 910.521.6000