Skip to Quicklinks
Skip to Quicklinks


Contact:
Scott Bigelow | 910.521.6351 | scott.bigelow@uncp.edu
University Communications and Marketing

| More

Friday, August 18, 2006

UNCP announces graduates from Spring Commencement

BACHELOR OF ARTS

  • ALEXANDER--Rachel Elizabeth Harbert, Criminal Justice;
  • ANSON--Troy Barry Spencer, History;
  • BLADEN--Benjamin Ronald Lee, History: Social Studies Education; Hope Ashley Robinson, Criminal Justice;
  • BRUNSWICK--Austin Lee Hobbs, Criminal Justice;
  • CAMDEN--Nicholas S. Cowell, Criminal Justice;
  • COLUMBUS--Charles Brandon Blanks, Art; Melony G. Davis, History; Jennifer Rachell Graham, Sociology; Tara Enzor Haynes, English; Latoya Shontae Purdie, Sociology; Marshella Anshana Rouse, Criminal Justice;
  • CRAVEN--Craig Darnell Wilson, Philosophy & Religion;
  • CUMBERLAND--Ray Hamilton Gerard, Criminal Justice; Melisa Gale Hanks, History; Roger Jerrod Hatfield, Art; Cynthia Carmen Kanemura, History; Jamie R. McCall, Political Science: Public Administration; Bryan Todd McMillan, Music; Kimberly Irene Morrison, Philosophy & Religion; Kimberly Irene Morrison, Philosophy & Religion; Daniela Newland, English; Megan A. Phillips, History; Cristy Lynn Randall, History; Ivan Rodrigo Tapia, Art; Joshua David Thompson, Criminal Justice;
  • DAVIDSON--Kala Ann Brammer, Criminal Justice;
  • DURHAM--Marie Nicole Gooch, Criminal Justice; Brandon Latta Michael, Political Science: International Studies;
  • FORSYTH--Sarah Marie Cohen, Music;
  • HARNETT--Carrie Sue Pierce, History: Social Studies Education;
  • HOKE--Kristen Marie Grimes, English Education; Heather Scarboro, Music; Shirley Jean Smith, Sociology; James Andrew Wilson, Philosophy & Religion; James Andrew Wilson, Philosophy & Religion;
  • LINCOLN--Joshua Kevin Cornwell, English Education;
  • MARTIN--Frances Jean Moody, Sociology;
  • MECKLENBURG--Jessica D. Campbell, Sociology; Andrew Reid Davis, History; Keita Nicole Turner, Art;
  • MOORE--Sara Renee Crandall, English; Hakim Jamal Ellis, Sociology;
  • RICHMOND--Melisa Myers Butler, Sociology; Angineek Ward Dick, Criminal Justice; Carolyn Thompson McDonald, History;
  • ROBESON--Celdrick Antonio Barton, Criminal Justice; Katrice Efia Brunson, Criminal Justice; Jessica Lynn Carter, Criminal Justice; Iris Darlene Derrick, Criminal Justice; Cecilia Wright Ellerbe, Sociology; Mary Jo Gollnitz, Political Science: Public Administration; Adam Benford Hardin, Political Science: Pre-law; Victoria Lynn Hester, Criminal Justice; Vanessa Hicks, Criminal Justice; Damika C. Hunt, Criminal Justice; Stephanie Lynn Jacobs, Criminal Justice; James Ernest Keith, History; Angelica Dawn Lilly, English; Charity Nanette Locklear, Art; Christi Lynn Locklear, Sociology; Christi Smith Locklear, Sociology; Clarissa Sue Locklear, Political Science: PreLaw; Johnnie Locklear, Sociology; Nicki Nicole Locklear, Political Science; Rudy T. Locklear, Criminal Justice; Aimee Marie Lowry, Political Science: PreLaw; Jewel Antiqual McIntyre, Criminal Justice; Carolyn Williams McLean, Sociology; Gregory Robert Selph, Political Science: International Studies; Shelia Lajean Stultz, Sociology;
  • SCOTLAND--Anne Drummond, Sociology; John M. Greene, History; Michael Wayne Hatcher, Art; Dawn Meredith Mc Neill, Sociology; Margaret Fleming Stone, Spanish; Eric Daniel Williamson, Philosophy & Religion; Luketa Rogers Wilson, Sociology;
  • SURRY--Thomas Jordan Martin, History;
  • WAKE--Maya Kimberley Budihardjo, Sociology;
  • WAYNE--James Leo Madern, History;
  • Out of State--Stephanie R. Johnson, Criminal Justice; Cortney Jai Leggette, Sociology; Arthur Mellors, Political Science: International Studies;

BACHELOR OF MUSIC

  • CUMBERLAND--James David Crow, Musical Theatre;
  • MECKLENBURG--Sarah Lynette Jennings, Music Education: Vocal;

BACHELOR OF SCIENCE

  • ALAMANCE--Justin Parker Hadley, Business Administration: Finance; Bryant Wilson Morgan, Business Administration: Management; Erik Sven Nordmark, Business Administration: Marketing; Erin Elizabeth Shockley, Elementary Education: K6;
  • ASHE--Amanda Jean Moss, Biology: Zoology Concentration;
  • BLADEN--David Matthew Bryan, Exercise & Sport Science; Kristie Dennis Lennon, Psychology; Emma Catherine McLaughlin, Psychology;
  • BRUNSWICK--Aaron Scott Perkins, Health, Physical Education & Recreation: Recreation Management/Administration;
  • CABARRUS--Dannelle Elise Stanback, Biology: Zoology Concentration;
  • CARTERET--Jacquelyn Judith Starcke, Exercise & Sport Science; Thomas Swansey, Biology;
  • CHATHAM--John Stephen Cooper, Physical Education: K12;
  • CLEVELAND--Lee Michael Nejberger, Business Administration: Management;
  • COLUMBUS--Laura Nicole Buck, Elementary Education: K6; Magan Amanda Cox, Elementary Education: K6; Shannon Vernise Daniels, BirthKindergarten; April Rosanna Harper, Elementary Education: K6; Henry McNeill Martin, Physical Education: K12; Jessica Hammond Spivey, Elementary Education: K6; Ashley Stanley Strickland, Elementary Education: K6;
  • CRAVEN--Jacquelyn Marie Bower, Mass Communications: Public Relations;
  • CUMBERLAND--Jacques Philippe Arrieux, Psychology; Thomas Warren Baker, Exercise & Sport Science; Trishia Barton, Elementary Education: K6; Sandra Lee Butler, Elementary Education: K6; Kelani K. Coakley, Mass Communications: Public Relations; Tara Marie Drake, Chemistry: Biomedical Emphasis; Adrienne Marlene Evans, Elementary Education: K6; Nestor Flores, Computer Science; Lesley Rae Fowler, Elementary Education: K6; Martha Norman Fuller, BirthKindergarten; Jonathan Danby George, Business Administration: Management; Simonee C. Gonzalez, Elementary Education: K6; Henry Justin Hall, Applied Physics; Esther Maria Hill, Business Administration: Management; Duane E. Hoyt, Computer Science; Carolyn M. Jones, Mass Communications: Broadcasting; Jacqueline N. Kerr, Psychology; George Thomas Keys, Business Administration: Finance; Courtney Marie Kilgore, Biology: Zoology Concentration; Shannon Leah Kirschenheiter, Business Administration: Management; Angela Diane Lee, Chemistry; Marquita Nicole Lilly, Chemistry: Biomedical Emphasis; Christina Snead Lockamy, Exercise & Sport Science; Mark Christian Marcum, Accounting; Kimberly Irene Morrison, Psychology; Kimberly Irene Morrison, Psychology; David Michael Quinn, Business Administration: Finance; Nancy Lynn Rawlings, Special Education; Ralph Edward Schonert, Chemistry; Shawn Sherard Sledge, Business Administration: Marketing; Samuel Franklin Swick, Biology: Zoology Concentration; Natasha Tajman, Mass Communications: Public Relations; John Derek Whiting, Exercise & Sport Science; Anthony M. Zimmermann, Psychology;
  • DAVIDSON--Roy Grayson Lockhart, Exercise & Sport Science;
  • DURHAM--Daniel Dallas Henry, Mass Communications: Public Relations;
  • FORSYTH--Christina Rene Sparks, Chemistry: Forensic Concentration;
  • GUILFORD--Ronald S. Carter, Business Administration: Marketing; Zankhanaben Vinodbhai Patel, Biology;
  • HARNETT--Marcus Daniel Stanaland, Biology: Biomedical Emphasis;
  • HOKE--David Thaniel Griffin, Business Administration: Marketing; Donny Lynn Henderson, Accounting; Risa Miyagi, Biology; Jefferson Lee Selover, Computer Science; James Andrew Wilson, Mass Communications: Journalism; James Andrew Wilson, Mass Communications: Journalism;
  • JOHNSTON--John Lee Thompson, Business Administration: Management;
  • LEE--Jasmine Nicole Nixon, Chemistry: Biomedical Emphasis;
  • MECKLENBURG--Lisa Mary Geraci, Business Administration: Marketing; Bineyam T Kassahun, Applied Physics; Maureen Jennifer Sikes, Chemistry;
  • MONTGOMERY--Ashley Christina Williams, Elementary Ed: K6;
  • MOORE--Natasha Odetta Brown, Business Administration: Management; Jason Edward Dunahoo, Health, Physical Education & Recreation: Recreation Management/Administration; Kelly Lynn MaCary, Business Administration: Management; Stephanie Nicole Russell, Chemistry: Biomedical Emphasis; Shannon Rennenberg Starck, Chemistry: Molecular Concentration; Hampton Vernon Williams, Business Administration: Management;
  • ONSLOW--Temika Nicole Bobbitt, Mass Communications: Journalism; Francis Edward Criss, Chemistry; Sonia Serena Jackson, Mass Communications: Journalism; Crystal Danette Lanoza, Chemistry: Biomedical Emphasis; Kelly Lane Lowery, Business Administration: Management; Tamara Marshburn, Exercise & Sport Science; Jennifer Ann Odum, Elementary Education: K6; Rachel Parrish Wrenn, Special Education;
  • ORANGE--Russell Randolf Scott, Exercise & Sport Science;
  • PENDER--Janet Maria Whitley, Elementary Education: K6;
  • RANDOLPH--Benjamin Mark Cole, Physical Education: K12; Brandon Scott Varner, Exercise & Sport Science;
  • RICHMOND--Jonathan Lee Clark, Exercise & Sport Science; Eric Andrew Duncan, Chemistry: Biomedical Emphasis; Jason L. Harris, Elementary Education: K6; Joanetta Sadia Ingram, Elementary Education: K6; Tonya L. Johnson, Business Administration: Management; James Henry McDonald, Psychology; Jennifer Lynn Patterson, Chemistry: Biomedical Emphasis; Michele King Pryce, Elementary Education: K6; Wilson Amos Ramsey, Business Administration: Management; Timothy Robert Stebbins, Chemistry: Biomedical Emphasis; Ellen Ashleigh Terry, Exercise & Sport Science;
  • ROBESON--Tiffany Nicole Alford, Business Administration: Management; Julianne Wright Arndt, Middle Grades Ed: Lang Arts; Joshua David Bell, Business Administration: Management; Kenissa L. Bird, Biology; Amanda M. Bishop, Psychology; Von Arnice Breedon, Business Administration: Management; Odell Jamaal Brown, Biology; Stephanie Hope Chavis, Elementary Education: K6; Jacob W. Davis, Biology: Zoology Concentration; Joshua Shane Deese, Exercise & Sport Science; Brandy Jennifer Dunahoe, Elementary Education: K6; Tammy L. Ellenburg, Psychology; Ron Christopher Emanuel, Accounting; Joseph L. Galang, Computer Science; Chandra Jeanne Graham, Psychology; Tracey Amber Green, Business Administration: Management; Hailey Nichole Grooms, Business Administration: Management; Sarah Elizabeth Grooms, Elementary Education: K6; Jamie Locklear Hall, BirthKindergarten; Lauren Kate Hardin, Accounting; Akhil Sadanand Hegde, Biology: Biomedical Emphasis; Edward Alfred Henderson, Exercise & Sport Science; David Guillermo Hercilla, Business Administration: Management; Shannon Leslie Hershberger, Biology; Amy Hunt, Business Administration: Management; Mark Hunt, Biology: Environmental Concentration; Morgan Brittany Hunt, Health Promotion; Heather Jacobs, Psychology; John Jeronnie Jacobs, Exercise & Sport Science; Krista Rose Lamm, Mass Communications: Public Relations; Elizabeth Ashley Lewis, Psychology; Joyce A. Lewis, Mathematics Education; Annette Locklear, Business Administration: Management; Brandon N. Locklear, Chemistry: Biomedical Emphasis; Desarae Locklear, Biology; Matthew Chase Locklear, Computer Science; Melissa Onate Locklear, Biology; Lee Ryan Lowery, Biology: Biomedical Emphasis; Pamela Lynn Lowery, Biology: Molecular Concentration; Arnold Brett Lowry, Health, Physical Education & Recreation: Recreation Management/Administration; Ashley Renee Lowry, Business Administration: Management; Candace Marie Lowry, Biology; Jr. Dwayne Massey, Exercise & Sport Science; Timothy Terrell McCormick, Health Promotion; Jennifer Lee Mc Neill, Business Administration: Management; Denise Strickland McIntyre, Business Administration: Management; Christina Marie Miday, Business Administration: Management; Amy Lynn Mishue, Business Administration: Management; Arienne Tyler Myers, Chemistry: Forensic Concentration; Paula Michelle Peterson, Business Administration: Management; Kameron P. Richardson, Biology: Molecular Concentration; Janet Suzanne Sanford, Chemistry; Eric Scott, Biology: Molecular Concentration; Ursula Yvette Seidu, Special Education; Ike Singletary, Business Administration: Management; Danny Wayne Strickland, Chemistry: Forensic Concentration; Leslie Carol Taylor, Accounting; Katie Hall Thorndyke, Business Administration: Marketing; Elizabeth Millard Thorsten, Business Administration: Management; Jessica Oxendine Tyler, Chemistry: Biomedical Emphasis; Heather Dawn Walters, Chemistry: Biomedical Emphasis; Venita Rochelle Williams, Biology; Melanie Leigh Williamson, Business Administration: Management; Joseph Bradley Wright, Biology: Zoology Concentration; Michael Thomas Zindros, Computer Science;
  • RUTHERFORD--Jason N. Bradtke, Computer Science;
  • SAMPSON--Jennifer Lynn Howell, Psychology; Jimmie Maurice Peterson, Computer Science;
  • SCOTLAND--Jason Lee Adkins, Chemistry: Biomedical Emphasis; John Scott Ammons, Mass Communications: Public Relations; Joseph Brandon Barber, Mass Communications: Journalism; Robyn Watson Busko, Special Education; James Michael Drummond, Psychology; Robbie Daniel Giddens, Business Administration: Economics; Linda Maxine Hafer, Applied Physics; Erick Hines, Psychology; Cheryl H. Joseph, Accounting; Jin Ping Lin, Accounting; Ashley Danielle Locklear, Elementary Education: K6; John Michael Luntz, Business Administration: Management; Tommy Lee Lupei, Business Administration: Management; Tasha Marie Mehne, Psychology; Melanie Lisa Oxendine, Elementary Education: K6; Sarah Joyce Parker, Business Administration: Finance; Rhonda Michelle Priest, Business Administration: Management; Le'Anna Marie Sawyer, Biology: Environmental Concentration;
  • STANLY--Bryan Patrick Graham, Exercise & Sport Science; Benjamin Pearson Misenheimer, Mathematics Education;
  • UNION--Derick Shane Byrum, Business Administration: Management; Jon Nicholas Coffey, Health, Physical Education & Recreation: Recreation Management/Administration; Shruti O. Sheth, Business Administration: Management; Kyle Alan Waldeck, Business Administration: Finance;
  • VANCE--Nakeshia Monique Lewis, Computer Science;
  • WAKE--Mark Jason Babyak, Business Administration: Management; Chad Everett Jones, Exercise & Sport Science; Laura Michelle McLean, Mass Communications: Public Relations; John J Murray, Chemistry: Professional Concentration; Randall Barret Otto, Health, Physical Education & Recreation: Recreation Management/Administration; Jessica A. Puckett, Health, Physical Education & Recreation: Recreation Management/Administration; Hong Ngoc Tran, Chemistry: Biomedical Emphasis; Julia Marie Tripp, Psychology; Adrian Brett Woods, Business Administration: Management;
  • Out of State--Lindsay Marie Bartholf, Health Promotion; Lisa Marie Hayden, Chemistry: Biomedical Emphasis; Naushad Mohamed Kermali, Business Admin: Marketing; Michael Jack Lewis, Biology Environmental Concentration; Julia Maathey, Business Administration: Marketing; Nicole Kristin McCorkle, Mass Communications: Public Relations; Lenesto Decarlos Page, Biology; Danya Moore Pettaway, Kirsten Elizabeth Robb, Psychology; Elementary Education: K6; Erin Saltzman, Exercise & Sport Science; Katherine Leigh Stokes, Psychology; .Kelly Agnes Velez, Psychology;

BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING

  • COLUMBUS--Virginia Faith Benton, Nursing;
  • ROBESON--Shinnal April Locklear, Nursing; Crystal Lynn Moore, Nursing; Lori Michelle Wiggins, Nursing;

BACHELOR OF SOCIAL WORK

  • COLUMBUS--Shenyetta Shane Graham, Social Work; Susie Hawkins, Social Work; Daniel Sylvester Jacobs, Social Work;
  • CUMBERLAND--Laurie A Jernigan, Social Work; Roy Lee Mayhew, Social Work; Anajinette Carney Owens, Social Work; Darius Parker, Social Work; Melvin Louis Roach, Social Work; Holly Alexandria Van Dyke, Social Work;
  • MOORE--Megan Maria Elliott, Social Work;
  • ORANGE--Shiala Cozetta Baldwin, Social Work;
  • ROBESON--Frank Cummings, Social Work; Donna Kay Hunt, Social Work; Alicia Ronell Jones, Social Work; Christina Maria Lowery, Social Work; Cynthia A Lowery, Social Work;
  • SCOTLAND--Candice Nicole Clark, Social Work;

 

SCHOOL OF GRADUATE STUDIES

MASTER OF ARTS

  • BLADEN--Robert A. Priest, Physical Education;
  • COLUMBUS--Jamie Walker, Physical Education;
  • CUMBERLAND--Anna Baker, Physical Education: Sports Administration; Jean Marie Bell, Music Education; Loreen Burr Bessire, English Education; Eleanor E. Bower, School Counseling; Jennifer Evans Downing, School Counseling;
  • HOKE--Katherine D. Grimm, School Counseling; Tracie Clark Roseberry, Science Education;
  • IREDELL--Jennifer Gustin, Physical Education: Sports Administration;
  • MECKLENBURG--Toby N. Bicknell, Physical Education: Sports Administration;
  • MOORE--Wesley Glenn Caviness, Science Education;
  • ROBESON--Regina Denise Bloomer, Music Education; Rebecca L. Kenney, Physical Education: Exercise & Fitness; Debra Ann Locklear, Physical Education;
  • Out of State-- Esther J. Simmons, Service Agency Counseling; Charles A. Seibert, Physical Education;

MASTER OF ARTS IN EDUCATION        

  • CUMBERLAND--Susan Russo Bailey, Elementary Education: K6; Laura Ann Candler, Elementary Education: K6;
  • RICHMOND--Kathleen Wilderman, Elementary Education: K6;
  • ROBESON--Anita Bernese Branch, Reading Education; Carol Yvonne Flynn, Reading Education; Leslie Thompson Heasley, Elementary Education: K6; Cindy Lee Hunt, Elementary Education: K6; Autumn L. Jarmusik, Reading Education; Caroline Locklear O'Briant, Reading Education;
  • SCOTLAND--Elizabeth Moser Burroughs, Reading Education; Dawn R. Salzlein, Middle Grades Education;

MASTER OF ARTS IN TEACHING

  • SCOTLAND--Rodney Allen Jackson, Physical Education;

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

  • ROBESON--Liz Oxendine Cummings, Business Management & Administration; Henry Thomas Jackson, Business Management & Administration; Elizabeth Wilkes Wilkerson, Business Management & Administration;
  • SCOTLAND--David J. Salzlein, Business Management & Administration;

MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION

  • BEAUFORT--Brandi Faye Cutler, Public Management;
  • BLADEN--Amanda Lewis Crabtree, Public Management: Health Administration;
  • PENDER--Michael Shawn Cremer, Public Management;
  • RICHMOND--Miranda Haigler, Public Management;
  • ROBESON--Ashley M. Grier, Public Management; Danielle Vedette Hiraldo, Public Management; Mary Beth Locklear, Public Management; Larry Matthew McNeill, Public Management; Jennifer L. Watson, Public Management
  • SURRY--Brian K. Gates, Public Management;
  • Out of State--Jesse Matthew Duparc, Public Management: Criminal Justice; Shannon Brooks Williams, Public Management: Health Administration;

MASTER OF SCHOOL ADMINISTRATION

  • CUMBERLAND--Vernon Wiley Aldridge, School Administration; Ronald David Bean, School Administration; Thomas Lee Benson, School Administration; Tylee A. Hanson, School Administration;
  • HARNETT--Stanley Douglas, School Administration; Suzanne E. Vann, School Administration;
  • HOKE--Charles David Marrs, School Administration; Tuwanda Quick McNeill, School Administration;
  • MOORE--Susan Annette McCaskill, School Administration;
  • ROBESON--Adrian Kelly Sinclair, School Administration;

Return to University Newswire

Find UNCP on FacebookJoin UNCP on TwitterSubscribe to UNCP News Feed
 
Loading

© The University of North Carolina at Pembroke
PO Box 1510 Pembroke, NC 28372-1510 • 910.521.6000