Skip to Quicklinks
Skip to Quicklinks


Contact:
Scott Bigelow | 910.521.6351 | scott.bigelow@uncp.edu
University Communications and Marketing

| More

Thursday, July 24, 2008

UNCP announces May 2008 graduates

The following graduates were awarded degrees during commencement ceremonies on May 3, 2008:

BACHELOR OF ARTS

  • Bladen
    Clarkton: Allen, Lisa Melvin, Sociology; Wiles, Medeena Monique, Sociology;  
    Dublin: Vigari, Dominic, English;
    Tar Heel: Johnson, Adam J., Philosophy & Religion;
  • Craven
    Havelock: Hall, William Earl, Criminal Justice;
  • Cumberland
    Fayetteville: Perrin, Amanda Lee, Art; Ragland, Amber Denise, Art; Young, Jason Andrew, Art; Hardman, Lorraine Elizabeth, Art Education (K-12);  Hunt, Tyleisha D., Criminal Justice and Sociology; Labonte, Kimberly Dawn, Criminal Justice; Trott, Natalie Diane, English; Capps, Jonathan Cory, Political Science; St. Armour, Patricia Bobbitt, Sociology; Wippel, Natasha Ruthann, Social Studies: Education;
    Hope Mills: Torres, Eduardo, Social Studies Education;
    Spring Lake: Shears, Mary Pauline, Sociology;
    Wade: Sherpinskas, Tracey Allyson, Political Science;
  • Dare
    Kitty Hawk: Moore, Timothy Nathaniel, Criminal Justice;
  • Forsyth
    Kernersville: Bartlett, Stacy L., Criminal Justice;
    Winston Salem: Daniel, Shannon Michelle, Political Science: International Studies;
  • Guilford
    Gibsonville: Sharpe, Kristen I vey, Sociology;
    High Point: Wilson, Clarisse Nicole, Criminal Justice;  
  • Halifax
    Roanoke Rapids: Powell, Richard Lee, Criminal Justice;  
  • Johnston
    Clayton: Delahooke, Cole Franklin, History;
  • Lee
    Sanford: Bouknight, Ivory Samika, English; Park, Anne M., English Education;
  • Lenoir
    Kinston: Wine, Ronnie Brisson, Art Education (K-12);
  • Mecklenburg
    Charlotte: Oke, Rachel Rebekah, Art; Samples, Daniel Justin, Political Science; Ray, Ian S., Art Education (K-12); Reid, Carl Leonard, Jr., Theatre Arts;
    Huntersville: Niesborella, Rebekah Lee, Sociology;
  • Moore
    Aberdeen: Green, Michael Hugh, Criminal Justice;
    Cameron: Garner, Robert A., English;
    Carthage: Blackburn, Cynthia Ann, Criminal Justice Leake, Marc Louis, History;
    Pinehurst: Worley, Nicole, English;
  • Pender
    Rocky Point: Pierce, Amber Star, English Education;
  • Richmond
    Hamlet: Mabe, Stephen Aaron, Sociology; 
    Rockingham: Hogan, Ashley Jo, Criminal Justice; Buie, Ashleigh B., History; Webb, Daniel Evan, History; Solomon, Carla J., Sociology;
  • Robeson
    Fairmont: Hunt, Bruce, History;
    Lumber Bridge; Stewart, Kevin Berry, Criminal Justice;
    Lumberton: Brewer, Camera Lashell  American Indian Studies; Butler, Julius Ray, Criminal Justice; Faulk, Kimberly Ann, Criminal Justice; Gerald, Tracie, Criminal Justice; Pope, Crystal I., Criminal Justice; Carter, Toby Vince, Music; Carter, Toby Vince, Music; Powell, Ronald M., Philosophy & Religion; Prevatte, Stephen Alan, Philosophy & Religion; Anderson, Matthew A., Political Science: International Studies; Griffin, Amy Lynn, Political Science: Pre-law; Felder, Shamika M., Sociology;
    Maxton: Ellis, Cathy, Sociology; Barton, Anthony Andrew, Social Studies Education;
    Pembroke: Riesbeck, Brian Michael, Art; Burt, Rynell Marcus, Criminal Justice; Oxendine, William Chad, Criminal Justice; Hunt, Keosha Celes, Political Science: Pre-law;
    Red Springs: Tyler, Brent Mitchell, Criminal Justice Anderson, Rodney Blake, History; Bates, William, Political Science: International Studies;
    Rowland: Locklear, Winter, Sociology; Stewart, Jacqueline Smith, Sociology;
    Shannon: Jones, Mary Locklear, Criminal Justice; Locklear, Allison, Sociology; 
    St. Pauls: Berdeau, Ashley Russell, Art Education (K-12); Jolly, Megan Mechelle, Criminal Justice; Jones, Kimberli Lyn, Art Education (K-12); Smith, Kathryn Caroline, English; Blanton, Rachel Nichol, Sociology; Locklear, Tonya Christine, Criminal Justice;
  • Scotland
    Laurel Hill: Marshall, Amanda Katina, English;
    Laurinburg: Hunt, Kevin, Education (K-12);   Chavis, Randy Dean, Criminal Justice; Bundy, Jennifer Erin, English; Ninnemann, William Lee, History; Clancy, Richard L.; Political Science: Pre-law; John, Kandy Yulonda, Sociology; Milligan, Mary Michelle, Spanish;
  • Surrey
    Mount Airy: Grueshaber, Steven T., Philosophy & Religion;
  • Wake
    Cary: Gibbs, Wesley Brian, Philosophy & Religion;
    Morrisville: Neal, D’Arcee C., English;
    Raleigh: Wallis, Ashley Theresa, Art; Boruff, John Thomas, Philosophy & Religion;
  • Out of State
    English, Joshua Dan, English Education; Gurganus, Jamie M. Criminal Justice; Knight, Heather M., Political Science; Greene, James Paul, Sociology; Hladik, Aimee Danielle, Sociology;

BACHELOR OF MUSIC

  • Johnston
    Clayton: Pittman, Aleisha Ann, Music Education: Keyboard Instruction;
  • Robeson
    Lumberton: Clemmer, Cynthia Ann; Music Education, Vocal; Parker, Kristen Renee, Music Education: Keyboard Instruction;

BACHELOR OF SCIENCE

  • Alamance 
    Haw River: Phillips, James Wyatt, Mass Communication: Broadcasting;
  • Anson
    Lilesville: Gathings, Deborah B., Elementary Education (K-6), Reading; Pratt, Bridget Nicole, Exercise & Sport Science; 
  • Bladen
    Bladenboro: Brisson, Courtney Elisabeth, Birth-Kindergarten; Young, Stewart Ryan, Chemistry: Environmental;
  • Brunswick
    Southport: Merry, Amanda Leigh, Business: Marketing;
  • Buncombe
    Asheville: Roberts, Cynthia Lynn, Business Administration   : Management;
  • Chatham
    Pittsboro: Sudderth, Rachel Jennings Elementary Education (K-6): Art;
    Siler City: Ham, Gena Lynn, Business: Management;
  • Columbus
    Chadbourn: Hammond, Rachel Michelle, Elementary Education: K-6;
    Clarendon: Singletary, Victoria Lynn  Elementary Education: K-6, Art;
    Nakina: Matthews, Christian Leigh, Elementary Education (K-6) and History;
    Tabor City: Hodge, Ashley Nicole, Elementary Education (K-6) and Sociology; Ward, Leigh Ann, Elementary Ed (K-6), Special Education; Ward, Rodney Adam  Exercise & Sport Science; Young, Ashley Denise, Psychology;
    Whiteville: Abdelnabi, Fatima, Chemistry: Pre-Health Professions;   McKenzie, Kimberly Diane, Biology; Worley, Kristy J., Elementary Education (K-6), Reading; Jones, Terell Lamar, Psychology;
  • Craven
    Havelock: Griffiths, Colleen Catherine, Mass Communication:( Journalism;
  • Cumberland
    Falcon: Lucas, Rebekah Kaye, Mathematics;
    Fayetteville: Strother, John M., Business: Accounting; Bittle, Jason Mike, Athletic Training; Chaney, Kristina Laurene, Biology: Biomedical Emphasis; Miller, Kristen Nicole, Biology; Kelly, Tikila Rochelle, Education: Birth-Kindergarten; Merritt, Delana McNeill, Education, Birth-Kindergarten; Sessions, Jane A., Education, Birth-Kindergarten; Smith, Jocelyn Dionne, Education: Birth-Kindergarten; Stevens, Mark A., Biotechnology; Franks, Sarah Melissa, Business:  Management; Guadalupe, Juan A., Business: Marketing;
    Hannah, Brittany Renee, Business:  Finance; Howell, Rosa E., Business: Finance; Capps, Nancy K., Business: Management; Gutierrez, Shane, Chemistry; Lemanski, Joseph Edward, Computer Science; Walton, Stephen Michael, Computer Science; Wykel, Christopher Steven, Computer Science; Bowser, Lesley Dyane, Elementary Education (K-6)  , English; Love Stanley, Mindy Rae, Environmental Science; Damghani, Margaret S., Mass Communication: Journalism; Edwards, Lachen T., Mass Communication:  Journalism; Foster, Jonathan, Mass Communication: Broadcasting; Kelly, Daniel Patrick, IV, Mass Communication: Journalism; Robb, Linda Mass Communication: Public Relations; Brown, Jane Gregg, Physical Education (K-12): Exercise & Sport Science; Gillenwater, Nicole Marie, Psychology; Rush, Sue Ellen, Psychology; Washington, Elexcia Sherre, Mass Communication: Broadcasting;
    Hope Mills: Erbe, Jennifer Ann, Biology; Harris, Amber Leigh, Biology: Molecular Concentration; Bridges, Laura Ann, Elementary Education (K-6): History; Deal, Stephanie Elizabeth, Elementary Education (K-6): Reading; Hickman, William Vernon, Environmental Science; Kingsbury, Donna M., Environmental Science; Deckert, Robert Ethan, Mass Communication: Journalism; Martin, Richard L. Jr., Mathematics; Mellet, Jessica Marie, Mass Communication: Public Relations;
    Spring Lake: Wheeler, Jessica Marie, Psychology;
  • Dare
    Manteo: Spencer, Liddia Ann, Psychology; 
  • Durham
    Durham: Greene, David Earl, Jr., Mass Communication: Broadcasting;
  • Forsyth
    Clemmons: Walker, Darcel F., Mass Communication: Broadcasting;
    Lewisville: Crotts, Cody Allan, Exercise & Sport Science;
    Winston Salem:  Boudousquie, Courtney Hiatt, Exercise & Sport Science;
  • Franklin
    Louisburg: Chaney, Brandi Lyn, Education: Birth-Kindergarten;
  • Granville  
    Franklinton: Frolo, Benjamin Richard, Exercise & Sport Science;
  • Guilford
    Greensboro: Black, Allie Duke, Athletic Training; Roberts, Katrina Ashia, Biology; 
    Jamestown: Amos, Toneysha Colynn, Elementary Education (K-6): Reading;
  • Harnett
    Angier: Howden, Emily Kuhlbars, Biology;
  • Hoke
    Raeford: Cadden, Rachel Kylene, Recreation Management & Administration; Jackson, Shanna Rae, Biology; Subaran, Sarah Samira, Biology: Biomedical Emphasis;
  • Johnston
    Benson: Garcia, Jose D., Mass Communication: Broadcasting; Dragotta, Amy Lynne, Education: Birth-Kindergarten;
    Clayton: Norman, Dionne Michelle, Business: Management; Allen, Lauren Katherine, Mass Communication: Public Relations;
  • Lee
    Sanford: Rutledge, Ida A., Education: Birth-Kindergarten;
  • Lenoir
    La Grange: Campbell, William Christopher, Psychology;  
  • Mecklenburg
    Charlotte: Burnett, Terry L., Business: Management; Jones, Ervin Maurice, Mass Communication: Broadcasting;
  • Moore
    Aberdeen: Corder, Jeffery Wilson, Business: Management;
    Cameron: Lozada, Fantasy T., Psychology;
    Carthage: Edmonds, Tina K., Business: Management;
    Pinehurst: Boyd, John Steven, Biology: Environmental Concentration; Ellison, Helen Y., Business: Management; Porter, Cheryl A., Business: Management
    Zaccherio, Lawrence P., Exercise & Sport Science;
    Southern Pines: Edwards, Lisa, Psychology;   Garrison, Samantha Claire, Psychology;
    West End: Black, Sonja Kaye   Business: Management; Bowyer, Christopher Wesley, Psychology;
  • Montgomery
    Seagrove: Cagle, Heather Lee   Mass Communication, Mass Communications: Public Relations;
  • Nash
    Nashville: Helms, Hillary Leigh, Athletic Training;
  • New Hanover
    Wilmington: Oelslager, Robert Jack,   Mass Communication: Broadcasting; Wheeler, Ashleigh Kristen, Exercise & Sport Science
  • Onslow
    Jacksonville: Hickey, Amanda Lynne, Mass Communication: Journalism; Marsh, Chance Michael, Recreation Management & Administration; Maysville: Beasley, Marlana Jean, Physical Education (K-12): Exercise and Sport Science;
  • Randolph
    Asheboro: Hammond, Tashieka Janiece, Mass Communication: Journalism;
  • Richmond
    Hamlet: Smith, Belinda Faith, Mathematics Education; Hoffman: Bell, Heather Marie, Chemistry;
    Rockingham:  Gabell, Sarah Beth, Chemistry: Forensic Concentration; Burleson, Victoria J., Elementary Ed (K-6): Reading; Edwards, Steven Duane, Recreation Management & Administration;
  • Robeson
    Fairmont: Johnson, Sarah Gail, Elementary Ed (K-6) and Psychology; McCallum, Adriane Nicole, Biology;
    Lumberton: Chavis, Sonya Marie, Biology: Zoology Concentration; Hammonds, Celeste, Biology; Gullett, Sarah Laurine, Chemistry: Biomedical Emphasis; Hunt, Regina Kay, Biology: Biomedical Emphasis; Powers, Joey Phillip, Biology: Botany Concentration; Locklear, Sahvanna, Business:  Management; Schwarze, Chasity Nicole, Business: Marketing; Jones, Lisa Renee, Business: Management; Chavis, Ashley Michele, Chemistry; Gullett, Gregory Lee, Computer Science; Jackson, Elizabeth Mae, Elementary Ed (K-6): History; Frazie, Neal Allen, Exercise & Sport Science; Locklear, Aaron Joseph, Exercise & Sport Science; Nolley, Brian Scott, Business: Finance; Sessoms, Chasity Walters, Health Promotion; Brown, Jeffrey O’Neal, Mass Communication: Broadcasting; Johnson, Heather Jeanette, Mass Communication: Public Relations; Oxendine, Teela C., Psychology; Gaddy, Tuwanda Jean, Recreation Management  & Administration; Hammond, Laci Maynor, Business: Management;
    Maxton: Mendoza, Edgar Vivar, Biology: Biomedical Emphasis; Strickland, Kagenia McNeill, Business: Finance; Strickland, Shawn Elliott, Computer Science;
    Parkton: Long, Christina Lynn, Chemistry;
    Pembroke: Batchelor, Joshua Thad, Elementary Education (K-6): Reading; Howington, Bryan Wayne, Biology: Molecular Concentration; Johnson, William Joshua, Biology: Biomedical Emphasis; Locklear, Jared Ricky, Biology: Botany Concentration; Brooks, Rox Anna, Business: Management; Terry, Ebony Jamelia, Business: Management; Collins, Benjamin Kyle, Chemistry: Biomedical Emphasis; Locklear, Elizabeth Karrington, Chemistry: Biomedical Emphasis; Lowry, Lindsey Rena, Chemistry; Sibbett, James Carnell, Chemistry: Biomedical Emphasis; Gentle, Amber Fawn, Elementary Education (K-6): Art; Oxendine, Darice Hope, Elementary Education (K-6); Baxley, Tonya A., Health Promotion; Williams, Matthew J.   Mass Communication: Public Relations; Chavis Legerton, Amanda, Psychology;
    Proctorville; Hoover, Matthew James , Applied Physics;
    Red Springs: Brown, Sarah Beth Berger, Biology: Botany Concentration; Oxendine, Valentina Marie, Biology; Barnes, Wendy Lee, Business: Management; Rogers, Rosalynn, Elementary Education (K-6): Art; McClure, Rasae Ladawn, Mass Communication: Public Relations;
    Rowland: Hunt, Jina Danielle, Biology; McLean, Tammaro Rochella, Business: Management; Oxendine, Latasha Elizabeth, Chemistry; Smith, Tala Parsons, Chemistry and Biology: Biomedical Emphasis; Oxendine, Joseph Colby, Computer Science; Locklear, Krystal Renee, Elementary Education (K-6); American Indian Studies; Cole, Richard W.,   Exercise & Sport Science;
    Shannon: Locklear, Susanne Williamson, Education: Birth-Kindergarten:   Emanuel, Lynn G., Business: Management;
    St. Pauls: Hazlett, Nuchelle Lee, Mass Communication: Public Relations;
  • Rockingham  
    Reidsville: Malloy, Marquita Yvonne, Biology: Biomedical Emphasis;
  • Rutherford  
    Forest City: Dedmon, Adam Y., Physical Education: Exercise & Sport Science;
  • Sampson
    Clinton: Conway, Jessica L., Psychology;
    Roseboro: Bowie, Katina Sue   Business: Management;
  • Scotland
    Gibson: Terry, Jonathan Scott, Recreation Management & Administration;
    Laurinburg: Covington, Christopher W., Computer Science; Duesler, Marlena Joan, Business: Accounting;Locklear, Barbara Deaonna, Biology; Lowery, Whitney Elizabeth, Biology; McMullen, Brian B., Biology: Biomedical Emphasis; Farmer, Janice White, Business: Management; Jones, Don Russell, Jr., Business:  Management; Robertson, Bobbie Jones, Business: Management; Little, Gwynn William, Computer Science; Mauk, Christopher David, Elementary Education (K-6), Psychology; McPhatter, Hazel S., Health Promotion; Balfour, Antoinette Parnell, Mass Communication: Public Relations; Rorke, Terri A., Mass Communication: Journalism;
    Wagram: Tindall, Sarah Nicole, Elementary Education (K-6): History
  • Stanley
    Norwood: Bowers, Wesley Kent, Exercise & Sport Science and Mathematics;
  • Transylvania 
    Lake Toxaway: Avirett, Amy C., Chemistry: Health Professions;
  • Union
    Monroe: Thomas, Morgan Whitney, Psychology;
  • Wake 
    Cary: Prior, Chelsea A., Mass Communication; Public Relations; Miller, Heather Ann, Psychology;
    Holly Springs:   Colon, Adonai, Mass Communication: Public Relations;
    Raleigh: Lawson, Terra N., Biology: Molecular Concentration; Heckel, Matthew Irving, Mass Communication: Broadcasting; Larose, Gregory J., Mass Communication: Broadcasting;
  • Wayne
    Goldsboro: Leak, Candice Lauren, Biology; Mack, Dominique Denise, Business: Marketing; Murray, Heather Arlene, Elementary Education (K-6): Art; Allen, Jacob Wilson; Exercise & Sport Science;
  • Wilson
    Elm City: Johnson, Joanna Michelle Lamm, Elementary Education (K-6): Music;
  • Out of State
    Mallory Nicole, Elementary Education (K-6): Biology; Hong, Wei, Business: International Business; Robey, Lindsey M., Education: Birth-Kindergarten; Lewis, Nichole Smith, Elementary Education (K-6): Reading; Ebbertt, Matthew J., Business: Management; Jessup, Marissa Jeanette, Elementary Education (K-6): Reading; Wang, Shuai, Computer Science; Liu, Junyan, Business: International Business; Pembleton, Amy Michelle, Elementary Education (K-6), History; Jenssen, Diana Elaine, Psychology; Lu, Yunwei, Mass Communication; Public Relations; Robbe, Michelle Lee, Business: Management; Sullivan, Neyra Garcia, Education: Birth-Kindergarten; Brown, Rebecca Dawn, Elementary Education (K-6): American Indian Studies; Chen, Su, Business: Management; Yang, Xi, Business: Information Technology; Hinds, Julie Ann, Business: Management;

BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING

  • Anson
    Peachland: Horne, Jennifer Leigh;
  • Bladen
    Bladenboro: Hester, Renae O.; 
    Elizabethtown: Thompson, Sophia Lorance;
    White Oak: Titus, Amanda Nicole;
  • Columbus
    Whiteville: Sarvis, Yvonne Nance; Tyler, Sharon Hucks;
  • Cumberland
    Fayetteville: Harris, Yoni E.; Stanley, Leah Renee; Mentzer, Mary-Elizabeth Payne; Whitsitt, Darcy M.;
    Hope Mills: Berenics, Jennifer Ann;
  • Hoke  
    Raeford: Francis, Pamela L.; Smith, Linda S.;
  • Lee  
    Sanford: Shackelford, Amanda Ward;
  • New Hanover
    Wilmington: Reeves, Mary Jill;
  • Robeson
    Rowland: Deese, Donna Marie;
    Fairmont: Badgett, Nina P.;
    Lumberton: Deal, Kelly Lee; Mills, Megan Blair; Straughn, Garrett H.; Taylor, Sarah Elizabeth; Tyner, Stephanie Lynn; Jones, Connie Hunt;
    Maxton: McMillan, Benjamin Joel; Myers, Brittney Lucille; Brooks, Sedina;
    Pembroke: Graham, Jessica Danelle;  Tyler, Jessica Oxendine;
    Red Springs: Beard, Jacklon Carter;
    owland: Locklear, Kellie; Locklear, Quawanna Lynn; Thompson, Naveisha Tanette;
    Shannon: Bell, Ann Maria;
    St. Pauls: Wood, Billie Jackson;
  • Sampson  
    Rose Hill: Peterson, Renotta Marie;
  • Scotland
    Laurel Hill: Chavis, Elizabeth Carroll;
    Laurinburg: Coughenour, Jennifer W  Nursing (RN-BSN)
    Wagram: Scott, April Dawn, Nursing;
  • Wake
    Wake Forest: Thomas-Campbell, Claudia Angella

BACHELOR OF SOCIAL WORK

  • Cumberland
    Fayetteville: Payton, Lakeshia Aiken, Shurricca Labrinna; Mangum, Juana L.; Rapu, Schimona McBryde; Stoker, Jennifer Ann; Warren, Enrico Antonio;
  • Durham 
    Durham: Sherron, Meredith Diana;
  • Hoke
    Hope Mills: Wheeler, Tanika Nichol;
  • Richmond
    Hamlet: Morrison, Felicia T.;  Tomlinson, Natasha;
  • Robeson
    Lumberton: Dudney, Kimberly Renee; Floyd, Stephanie M.; Hitchens, Shari Lynn;
    Maxton: Curry, Terrance S.;
    Pembroke: Bryant, Samantha Liane; Davis, Jessica Tyeshia; Jacobs, Amy Leigh;  Nutting, Stacie Danette;
  • Scotland
    Laurel Hill: Flores, Cynthia J.,

SCHOOL OF GRADUATE STUDIES

MASTER OF ARTS

  • Bladen
    Council: Hardee, Donna Jackson, Art Education (K-12);
    Elizabethtown: Nance, Carrie Inman,  School Counseling; 
  • Columbus
    Fair Bluff: Martin, Henry McNeill, Physical Education;
  • Cumberland
    Fayetteville: Newton, Richard Alan, Social Studies Education;
    Fort Bragg: Caylor, Brooke, School Counseling; 
  • Hoke
    Raeford: Harris, Melissa Lou, Science Education (9-12); 
  • Lee
    Aberdeen: Swofford, Michael Jeremy, Social Studies Education; 
  • Moore 
    Pinehurst: Hartsell, Jill, Art Education (K-12 Graduate); Kistler, Jeffrey David, Social Studies Education;
    Southern Pines: Manning, Michelle Nichole Service Agency Counseling;
  • Robeson  
    Garner: Locklear, Anita Lynn Art Education (K-12);  Lumberton: Karacz, Lisa E., Art Education (K-12); Scott, Rickie, Art Education (K-12); Payne, Mark J., Physical Education: Sports Administration; Whitted, Charlene Yvette, Elementary Education;
    Pembroke: Moreland, Rachel C., Physical Education: Sports Administration; Locklear, Keenan Eric, Science Education (9-12);   Red Springs: McMillan, John Foy, Physical Education: Sports Administration;
  • Scotland
    Laurel Hill: Peters, Christopher Derek, Science Education (9-12); Williams, Kathryn Vandervoort, Science Education (9-12); Chanute: Thompson, Aaron Drew, Physical Education: Sports Administration;

MASTER OF ARTS in EDUCATION

  • Cumberland
    Fayetteville: Greene, Alycia Marie, Elementary Education (K-6); Clough, Cindy Dale, Reading Education; Wheat, Julie L., Reading Education;
    Hope Mills: Brost, Shannon Ilene, Elementary Education (K-6)
  • Montgomery
    Mt. Gilead: Maness, Terry K., Reading Education;
  • Robeson
    Maxton: Locklear, Odalis Lowry, Elementary Education (K-6); Locklear, Stacey Maynor, Reading Education;
    Parkton: Hall-Allen, Teresa Ann, Elementary Education (K-6);
  • Scotland
    Laurinburg: Blue, James E., Graduate Middle Grades Science Education (6-9);

MASTER OF ARTS in TEACHING

  • Harnett
    Spring Lake: Galloway, Thomas Reginald, Social Studies Education;
  • Richmond
    Hamlet: Locklear, Curt Douglas, Social Studies Education;
  • Robeson
    Pembroke: Deese, Frederick Paul, Social Studies Education;
  • Wake
    Apex: Somers, Paul David, English Education (9-12);

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

  • Cumberland
    Fayetteville: Ricotta, Lorna

MASTER PUBLIC ADMINISTRATION

  • Carteret
    Beaufort: Honore, Byron Matthew, Emergency Management Concentration;
  • Cleveland
    Kings Mountain: Allen, David L.;
  • Columbus
    Chadbourn: Baysden, George Wesley, Jr., Criminal Justice Concentration;
  • Cumberland
    Fayetteville: Campbell, Milton Antwan; Orme, Gregory J.; Rivas, Cheryle Vickers;
  • Hertford
    Murfreesboro: Whitaker, Elizabeth Harris;
  • Hoke
    Raeford: Maldonado, Sheila Lee;
  • Lee
    Sanford: Blue, Nicola Kearney;
  • Mecklenburg
    Huntersville: Rogers, Charles Christopher, Criminal Justice;
  • Randolph
    Asheboro: Clouston, Derrick S., Emergency Management;
  • Richmond
    Ellerbe: Taylor, Donna C.;
    Hamlet : Barbee, Brent Thomas, Emergency Management;
    Robeson
    Lumberton: McDowell, Dontae Shiree, Criminal Justice; King, Jason J., Health Administration;
    Pembroke: Goins, Camille Locklear   
    Rowland: Weber, Mildred, Criminal Justice;
  • Scotland
    Laurinburg: Allen, Nicolette Criminal Justice
  • Out of State
    Liles, Jalaya Lacon; Zhang, Xing, Health Administration;

SCHOOL ADMINISTRATION

  • Cumberland
    Fayetteville: Bolen, John C. Jr.; Brown, Trenton J.; Coltharp, George Howard; Hasinger, Kevin James;
  • Montgomery
    Mt. Gilead: Krome, Matthew Rex;
  • Moore
    Pinehurst: Bennett, Tammy Michelle;
  • Robeson
    Maxton: Locklear, Linda Elizabeth 
    Pembroke: Locklear, Debbie Kay
  • Scotland
    Laurinburg: Wrazen, Ronald Wayne; Haux, Jillian Elise;
  • Out of State
    Simon, Bobbie J.

Return to University Newswire

Find UNCP on FacebookJoin UNCP on TwitterSubscribe to UNCP News Feed
 
Loading

© The University of North Carolina at Pembroke
PO Box 1510 Pembroke, NC 28372-1510 • 910.521.6000